Pokiaľ bývate v staršom paneláku, pojem umakartové jadro vám rozhodne nie je cudzí. Tento špecifický materiál sa v minulosti tešil veľkej obľube, keďže bol lacný a ľahký. Čas nám však ukazuje, že do dnešnej domácnosti až taký vhodný nie je. Otázka tak znie – ako umakart čo najlepšie zrenovovať a dodať tak bytovému jadru moderný nádych?
Výhodou, ale zároveň aj nevýhodou umakartových stien je skutočnosť, že sú pomerne tenké. Totižto, pozostávajú z lisovaných plátov kartónu, pričom na povrchu je tvrdená úprava. V podstate teda ide o papierové steny. Negatívom je, že dokážu len podpriemerne izolovať hluk. Nehovoriac o nie práve najlepšej životnosti.
Umakart a jeho problém s plesnivením
Keďže umakartová stena je vyrobená z vrstiev kartónu, je prirodzene náchylná na vlhkosť. O to, aby kvapky vody neprenikali do vnútorných častí, sa stará práve tvrdený povrch. Avšak, ten sa rokmi poškodzuje, v dôsledku čoho stráca svoje ochranné schopnosti. Umakart preto začína vnútri postupne plesnivieť, čo sa často prejavuje charakteristickým zápachom. Navonok však nemusíte nič vidieť.
Aké sú možnosti renovácie?
Umakartové jadrá majú obvykle viac ako 50 rokov, teda už je na nich často badať vyšší vek. Pokiaľ chcete mať moderne pôsobiacu domácnosť, v ktorej sa budete cítiť dobre, možno začínate uvažovať nad renováciou kúpeľne či toalety. A práve v rámci nej sa oplatí venovať pozornosť umakartovým stenám. V zásade máte dve možnosti, čo s nimi spraviť.
Kompletná rekonštrukcia bytového jadra
Mnohí majitelia starších bytov sa rozhodnú s umakartom skoncovať raz a navždy, čo je pomerne logické rozhodnutie. V takom prípade sa umakartové priečky vybúrajú a nahradia tehlovými. Výhodou je, že tehla má neporovnateľne dlhšiu životnosť a nehrozí pri nej, že navlhne a začne plesnivieť. Cenným benefitom sú taktiež lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti.
Naopak, negatívom môže byť skutočnosť, že na búracie práce je často nutné mať stavebné povolenie. Taktiež by ste mali rekonštrukciu prehodnotiť s projektantom, aby nedošlo k narušeniu nosných častí bytu. Pripraviť sa treba aj na vyššie výdavky.
Nezabúdajte: Tým, že nahradíte tenkú umakartovú stenu širšou tehlovou, stratíte časť priestoru. Najmä v prípade stiesnenejších bytových jadier by ste s tým mali počítať.
Renovácia umakartového jadra
Pokiaľ nechcete umakartové steny búrať, môžete ich pomerne jednoducho zrenovovať. Výhodou sú nižšie náklady, keďže nie sú nutné stavebné zásahy. Renovácia je vhodná v prípade, že umakart vnútri nie je plesnivý a má ešte pôvodnú pevnosť.
Jednoduchá renovácia pozostáva z niekoľkých krokov. Najprv je potrebné povrch stien poriadne vyčistiť, prípadne zbrúsiť. Následne naneste prípravok proti plesniam a ochranný náter, ktorý bude chrániť steny pred pôsobením vlhkosti. Potom je možné aplikovať farbu podľa vašich predstáv, prípadne tapetu.
Renovácia umakartu pomocou sadrokartónu
Častým riešením je renovácia umakartového jadra pomocou sadrokartónových dosiek. Tie sa jednoducho primontujú k umakartu, čím ho zosilnia a zlepšia jeho zvukovo-izolačné vlastnosti. Benefitom je taktiež lepšia ochrana pred poškodením a pôsobením vlhkosti. Povrch steny vyzerá moderne, v prípade záujmu je možné na sadrokartón osadiť kachličky. Bytové jadro tak zmeníte na nepoznanie.
Spoľahnite sa na profesionálov
Ak chcete kompletne zrekonštruovať alebo zrenovovať umakartové jadro, no nemáte potrebné nástroje, dostatok času či skúseností, môžete sa obrátiť na nás. S rekonštrukciami bytových jadier máme dlhoročné skúsenosti, vieme tak poradiť, aké riešenie bude najvýhodnejšie pre vás. Postaráme sa o kompletnú rekonštrukciu podľa vašich predstáv a vybavíme všetko za vás. Stačí nás kontaktovať.